Ön İzolasyonlu Boru

Ön İzolasyonlu Boru

Ön izolasyonlu borular TS EN 253 standardına uygun üretimle 120° C’ de sürekli işletme sıcaklığında 30 yıl, 115° C’de  50 yıl, 115° C ‘nin altındaki sıcaklıklarda 50 yıldan daha fazla izolasyon ömrüne sahiptir. Piyasada  “ jeotermal boru ”, ” paket boru ”  veya “ön izoleli boru ” olarak ta bilinir.

Servis borusu olarak; dikişli boru (ERW), spiral kaynaklı çelik boru (SAW), çelik çekme boru, paslanmaz çelik boru, bakır boru, polietilen boru (HDPE100), PPR, PPR-C, CTP (cam elyaf takviyeli polyester boru) ve CTE (cam elyaf takviyeli epoxy boru) kullanılabilir.

Mahfaza olarak PE100 kılıf borusu kullanılır (UV katkılı, siyah, yüksek yoğunluklu, polietilen, yoğunluk > 940 kg/m3 . Yüksek yoğunluklu dikişsiz polietilen boruların özellikleri ve ebatları TSE EN 253 normuna uyum göstermektedir. Korona işlemi sayesinde kılıf borudan ayrılmamakta ve PUR rijit köpük ile daimi bağlantılar garanti altına alınmaktadır.
Ayrıca gerilme direnci -50 dereceye kadar güvence vermektedir.

İzolasyon malzemesi poliüretandır. Poliüretan rijit (katı) köpük, bileşen A (polyol) ve bileşen B (izosiyanat) içermektedir. Isı iletkenliği 0.0274 W/(mK) veya 0.0275 W/(mK), TSE EN 253 gereğince köpük yoğunluğu en az 60 kg/m3, 120˚C’ ye kadar çeşitli sıcaklıklardaki akışkan ile sürekli olarak işlem görebilir ve zaman zaman akışkanın pik sıcaklığı 140˚C‘ ye çıkabililir.
Isı iletim katsayısı, izolasyon ömrü boyunca ( min. 30 yıl)  sabit kalır.Isı kaybı yok denecek kadar az ve izolasyon ömrü boyunca işletme maliyeti sabittir.Montajı kolaydır, zaman ve işçilikten tasarruf sağlanır; işçilik hatalarını minimize eder.Galeriye ihtiyaç yoktur, toprağa gömülür.

Uzama elemanları (kompansatör), döşeme tekniğine bağlı olarak hiç kullanılmaz veya minimize edilir.Galeri içi konsol üstü uygulamalarda, mesnetler dış kılıf üstüne uygulandığından ısı köprüleri oluşmaz.Çelik borusu ve mahfaza borusu projeye göre farklı malzemelerden seçilebilir.Boru boyları çapa göre 6-8-12 mt. imal edilebilir.Kaçak gözetleme sistemine uygun izleme teline sahip, üretim yapılabilir.

Tahmin Edilen Ömür İle Sürekli Çalışma Sıcaklığı Arasındaki İlişki

Ön izolasyonlu Esnek Boru

Saha Çalışmaları

Ön izolasyonlu Boru Kullanilmamasinda Sistemin Durumu